PRZEJDŹ DO TREŚCI

Centrum Usług Socjalnych

Jak pomóc osobom w kryzysie utraty pracy w czasie pandemii-KIS

W związku z potężnym zasięgiem epidemii i jej powszechności, w wielu miejscach na świecie, także w naszym kraju, ma miejsce kryzys środowiskowy, powodujący nagłą i ogólną zapaść gospodarczą. Wiele portali zajmujących się fachową pomocą w tym i Gazeta Infor poświęca gro artykułów w tym temacie.

,, Co możemy zrobić w pierwszej kolejności, aby uzyskać jakiekolwiek wyjście z trudnej sytuacji?

Przede wszystkim – nie można tracić wiary w siebie. W momencie utraty pracy na pewno zadajemy sobie pytanie, dlaczego spotkało to akurat nas. Co więcej, cierpi na tym poczucie własnej wartości. Pomimo oczywistego roztrząsania tak trudnego wydarzenia, warto zdać sobie sprawę, iż problemy, z którymi musimy się zmierzyć, dotyczą tysięcy ludzi w skali globalnej. Efekt tak szerokiej skali negatywnych doświadczeń działa w tym momencie na korzyść, ponieważ łatwiej jest przejść przez kryzys, posiadając świadomość braku wyalienowania. Starajmy się podejść konstruktywnie do zaistniałych trudności i poszukajmy wsparcia. Omówmy temat z osobą, do której mamy zaufanie, dzięki czemu na pewno uda nam się uwolnić część negatywnych emocji. Rozmowa z kimś, kto w pełni nas wysłucha, na pewno pozwoli przepracować problem znacznie szybciej, niż w przypadku tłumienia w sobie trujących myśli, a co więcej, pozwoli przekierować potencjalne przyszłe działania w stronę nowych rozwiązań.

Jakie praktyczne kroki możemy podjąć po pogodzeniu się z chwilowym kryzysem?

Przede wszystkim, zweryfikujmy sytuację na lokalnym rynku pracy. Może chwilowe przebranżowienie będzie odpowiednim rozwiązaniem? Warto również zarejestrować się w Urzędzie Pracy – taka możliwość została aktualnie udostępniona również online. Przepisy przewidują szczególny sposób działania przy rejestracji osób poszukujących pracy w trakcie epidemii. Należy zaznaczyć, iż rozwiązanie to zawiera szereg ułatwień, a także większą dostępność do potencjalnych miejsc pracy, nawet bez osobistej wizyty zainteresowanego. Nie zamykajmy się na nowe doświadczenia oraz nawet zupełnie inne stanowiska pracy, które mogą w ogólnym rozrachunku poszerzyć nasze doświadczenia oraz horyzonty i finalnie ułatwić nam kolejne poszukiwania zatrudnienia.

Nie jest łatwo spojrzeć na kryzys jako szansę od losu, by dokonać zmian w naszym życiu, jednak takie podejście pozwala na rozwój oraz poznanie nowych możliwości. Proaktywne stanowisko, a także walka o zmiany, na pewno zmobilizuje nas do wykrzesania dodatkowych sił i energii w poszerzaniu perspektyw zawodowych. To od nas zależy w jaki sposób poradzimy sobie z problemem – czy mimo wszystko postaramy się go pokonać, poszukując wszelkich rozwiązań, czy jednak poddamy się przygnębieniu, które w późniejszym czasie może rozwinąć się nawet w stany depresyjne.

Warto szukać wsparcia czy pomocy u specjalistów …do każdego klienta zostają dobrane odpowiednie działania, mające na celu wyjście z każdego problemu obciążającego budżet osób, które straciły pracę i dochód.”.

Dlatego też zachęcamy do skorzystania z istniejącego w naszej gminie Klubu Integracji Społecznej, tu otrzymasz poradnictwo pedagogiczne, prawne, socjalne i pracy. Dla osób w stanie kryzysu gwarantujemy wsparcie w Punkcie Interwencji Kryzysowej. Od stycznia nowego roku ,w każdy piątek można liczyć na fachową pomoc prawnika. Już dziś zachęcamy do kontaktu z naszym Klubem. Wystarczy zadzwonić do koordynatora CUS- 720 801 833 i zostaniesz właściwie pokierowany. Nie czekaj skorzystaj z naszych usług.

 

© 2022 OPS Jedlina-Zdrój