PRZEJDŹ DO TREŚCI

Aktualności

Nieodpłatna Pomoc Prawna w roku 2022

Starosta Powiatu wałbrzyskiego w roku 2022 realizuje szerokie wsparcie dla mieszkańców powiatu wałbrzyskiego w tym poprzez kontynuację działalności Nieodpłatnego Punktu Poradnictwa Prawnego w gminie Jedlina-Zdrój, który w roku ubiegłym cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców naszego miasta ale i okolicznych : Głuszycy i Walimia.
 
Zamieszczamy poniżej istotne informacje Starosty Wałbrzyskiego:
Szanowni Państwo,
Informujemy, że od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 r. dyżury nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywać się będą w punktach zlokalizowanych na terenie powiatu wałbrzyskiego:
• Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu, al. Wyzwolenia 24, 58-300 Wałbrzych;
w każdą środę w godzinach: 09:00 – 13:00
w każdy czwartek w godzinach: 07:30 -11:30
w każdy piątek w godzinach: 09:00 – 13:00
• Miejska Biblioteka Publiczna Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach;
pl. Odrodzenia 4, 58 -370 Boguszów-Gorce
W każdy poniedziałek, wtorek, czwartek w godzinach: 12:00 – 16:00
• Centrum Usług Socjalnych, ul. Piastowska 11, 58-330 Jedlina-Zdrój;
w każdy piątek: od 12:00 – 16:00
• Teatr Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju, ul. T. Kościuszki 19, 58-310 Szczawno-Zdrój;
w każdy poniedziałek w godzinach 09:00 – 13:00;
• Biblioteka Centrum Kultury Czarny Bór, ul. Sportowa 44, 58-379 Czarny Bór;
w każdy wtorek w godzinach: 10:00 – 14:00;
• Urząd Miejski w Głuszycy, ul. Grunwaldzka 55, 58-340 Głuszyca;
w każdą środę w godzinach: 11:00 – 15:00
Aby skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej należy:
• Zapisać się pod numerem telefonu: 74/846-05-48 ( w godzinach pracy urzędu)
• lub przesłać zgłoszenie na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
• albo zarejestrować się samodzielnie poprzez elektroniczny moduł rejestracji utworzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości: https://np.ms.gov.pl/
Przypominamy Państwu, w jaki sposób skorzystać z nieodpłatnych porad prawnych, obywatelskich oraz mediacji.
Kto może skorzystać?
Każdy, kto znajduje się w sytuacji, w której nie może ponieść kosztów odpłatnej pomocy;
Nieodpłatna pomoc prawna przysługuje także osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą (osoba samozatrudniona) niezatrudniającej innych osób w ciągu ostatniego roku. Nieodpłatna pomoc prawna dla samozatrudnionych przedsiębiorców ma charakter pomocy de minimis.
Nieodpłatna pomoc prawna
Prawnik udzieli nieodpłatnej pomocy prawnej przykładowo w sytuacjach sporu z pracodawcą, spółdzielnią lub sąsiadem, reklamacji w sklepie. Udzieli informacji i przygotuje projekt potrzebnego pisma, w tych sprawach, które nie toczą się przed sądem. A jeżeli sprawa jest już w sądzie, to napisze projekt pisma o zwolnienie z kosztów sądowych, ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.
Doradca obywatelski
Doradca służy nieodpłatną poradą obywatelską. Zaproponuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji. Będzie wspierał w rozwiązaniu problemu. Wskaże przysługujące prawa i spoczywające na Tobie obowiązki, a w razie potrzeby sporządzi wspólnie plan działania i pomoże w jego realizacji.
Mediacja
Jeżeli jesteś w sporze i chcesz się porozumieć – skorzystaj z nieodpłatnej mediacji. Mediator przeprowadzi mediację pomiędzy Tobą a inną osobą, grupą osób lub instytucją, jak np. bank, wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia itd. A jeśli nie jesteś pewien, czy mediacja znajdzie zastosowanie do twojej sprawy – przyjdź po informacje.
Uwaga: Z usługi nieodpłatnej mediacji wyłączone są mediacje prowadzone ze skierowania sądu oraz sprawy, w których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.

 

© 2022 OPS Jedlina-Zdrój